Näin harjoittelet turvallisesti

  • pese kädet ennen treeneihin tuloa
  • muista pitää treenatessa riittävä turvaväli muihin treenaajiin
  • käytä hanskoja aina, kun kosket esteisiin ja muihin välineisiin
  • hallilla on käsidesiä, jota suositellaan käytettäväksi aina ennen treenejä sekä niiden jälkeen
  • yski ja aivasta hihaan
  • jos sinulla on flunssan oireita, niin jääthän kotiin
  • pese kädet heti kotiin palattuasi
  • odota omaa vuoroasi ulkona
  • käytä maskia hallissa, myös treenatessa, jos se on mahdollista

Koronarajoitukset tiukentuvat

Tällä hetkellä kokoontumisrajoitus on laskettu 10 henkilöön muun ohjeistuksen (etäisyydet, maskit, käsidesi jne.) pysyessä entisellään.

Sallitun henkilömäärän putoaminen tuo kuitenkin muutoksia seuran omiin toimintaohjeisiin:

– Viikkoharjoituksissa (kuten muissakin hallissa järjestettävissä tapahtumissa) on toimittava niin, ettei sisällä hallissa ole kuin 3 henkilöä kerrallaan kutakin kolmea kenttää kohden: valmentaja, suorittamassa oleva ja vuoroaan odotteleva. Satunnainen hetkellinen määrän ylitys on sallitty varovaisuutta noudattaen. Jos jollakin kentällä ei ole toimintaa, voi toisella kentällä vastaavasti olla useampi henkilö, kunhan turvavälit voidaan säilyttää riittävinä.

– Jos koronavilkkusi on vilahtanut, älä tule harjoituksiin (ja pysy mieluummin kokonaan kotona ainakin muutama päivä.)

– Jos oman oirearviosi (https://www.omaolo.fi/palvelut/oirearviot) perusteella olet epävarma: jää kotiin. Parempi vara kuin vahinko.

Vaasan Agilityseura noudattaa toiminnassaan ja sen käytännön organisoinnissa kulloinkin alueellaan voimassa olevia määräyksiä ja toimintaa pyritään pitämään yllä niin normaalisti ja niin kauan kuin se vain viranomaisten puolesta on sallittua ja käytännön järjestelyjen kannalta järkevää.

Terveisin Vaasan Agilityseuran johtokunta