Syyskauden 2014 kurssitarjontaa

TOKOKURSSI AVO/VOI/EVL: (VIELÄ MUUTAMA PAIKKA VAPAANA)

Tällä Minna Myllyperkiön vetämällä kurssilla harjoitellaan avo-, voi- ja evl-luokkien liikkeitä.
Mukaan mahtuu 6 koirakkoa ja kurssi on tarkoitettu jo vähintään alokasluokassa kisanneille koirille.
Etusija on talkoopisteet suorittaneilla VAS:n jäsenillä. Tämä 8 kerran kurssi pidetään maanantaisin klo 18:00-18:45, alkaen 8.9. Ilmoittautumiset perjantaina 22.8. alkaen sähköpostitse minna.myllyperkio@netikka.fi. Liitäthän mukaan tiedon koirasi rodusta, iästä ja tokokokemuksestanne sekä siitä oletko seuran jäsen. Huom! Talvikauden aikataulua ei ole vielä vahvistettu, joten treeniaika saattaa muuttua!

RALLY-TOKON ALKEET: (VARAPAIKKOJA VIELÄ JÄLJELLÄ)

Kurssilla harjoitellaan alokasluokan kylttejä sekä lyhyitä ratoja. Tämä kurssi sopii mainiosti kaiken ikäisille ja kokoisille koirille, joilla on perustottelevaisuus hallussa (suositellaan, että ennen kurssille osallistumista koirakko on käynyt perustottelevaisuus- tai vastaavat harjoitukset sisältävällä kurssilla). Minna Myllyperkiön vetämälle 8 kerran kurssille mahtuu mukaan 6 koirakkoa, etusija talkoopisteet alkavalle kaudelle keränneillä VAS:n jäsenillä. Kurssi alkaa
maanantaina 8.9. klo 18:45-19:30, ensimmäinen kerta on teoriaa ilman koiria! Ilmoittautumiset ja lisätiedustelut osoitteeseen minna.myllyperkio@netikka.fi. Ilmoittautuminen alkaa perjantaina 22.8., kerrothan ilmoittautumisesi yhteydessä koirasi iän ja rodun lisäksi sen, mitä olette
mahdollisesti aiemmin harrastaneet sekä miten perustottelevaisuus on hallussa sekä oletko
seuramme jäsen. Huom! Talvikauden aikataulua ei ole vielä vahvistettu, joten treeniaika
saattaa muuttua!

Mitä on rally-toko? Rally-toko on mitä parhain laji koirakoille, joilla on pilkettä silmäkulmassa eikä ryppyjä otsassa. Se sopii kaiken ikäisille, kokoisille ja rotuisille koirille ja tärkeintä suorituksessa onkin vilpittömän iloinen yhteistyö ja kontakti. Laji parantaa koirakon keskinäistä suhdetta ja valaa arempaankin hännänheiluttajaan itseluottamusta. Rally-tokossa voi halutessaan edetä kisakentille asti, mutta myös siellä koiraa kannustetaan läpi kisasuorituksen ja ohjataan mm käsimerkein. Mukavan yhteisen harrastamisen lisäksi yksi rally-tokon perusideoista on saada aikaan koiria, jotka osaavat käyttäytyä korrektisti paikasta riippumatta. Lisää lajista voit lukea Suomen Rally-Tokoliiton sivuilta: http://www.rally-toko.fi/

NAKSUTTELUKURSSI:

Naksuttelukurssilla tutustutaan naksutinkoulutuksen mielenkiintoiseen ja hyödylliseen maailmaan, opitaan naksuttimen käyttöä sekä treenaillaan naksutinta apuna käyttäen erilaisia temppuja ja kehonhallintatehtäviä. Tämän neljän kerran kurssin vetää Tiina Puttonen, etusija talkoopisteet keränneillä VAS:n jäsenillä. Kurssi alkaa syyskuun loppupuolella ja se pidetään torstai-iltaisin, vuoroviikoin paikallaolokurssin kanssa. Ilmoittautumistiedot ja lisäinformaatiota luvassa heti
koulutusohjaajakokouksen jälkeen.

PAIKALLAOLOKURSSI:

Paikallaolokurssilla treenataan tokon kaikkien kilpaluokkien paikallamakaamista sekä -istumista. Tavoitteena on luoda vahvat pohjat paikallaololiikkeisiin niin tokouransa alkupuolella oleville koirakoille kuin vahvistaa jo kokeneempienkin kisaajien suoritusvarmuutta. Paikallaoloon liittyy
olennaisesti myös istu- ja maahan-käskyjen sekä perusasennon hallitseminen, joten kurssille osallistuvien koirien tulisikin hallita nämä käskyt jo ainakin alustavasti. Tämän neljän kerran kurssin vetää Teresa Mäkinen, kurssille on etusija talkoopisteet keränneillä VAS:n jäsenillä. Kurssi alkaa syyskuun loppupuolella ja se pidetään torstai-iltaisin, vuoroviikoin naksuttelukurssin kanssa.
Ilmoittautumistiedot ja lisäinformaatiota luvassa heti koulutusohjaajakokouksen jälkeen.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.